k navigaci


Víš odkud voláš

„Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“

Mosty, přejezdy, podjezdy, označení kilometru na železniční trati, říční kilometr jsou údaje, které lze využít při nahlášení místa mimořádné události na tísňové linky.
Právě na tyto otázky a mnohé další odpovídá zbrusu nová publikace „Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“, kterou vydalo MV – GŘ HZS ČR.
Brožura přehledným a atraktivním způsobem seznamuje čtenáře s možnostmi, jak se na různých místech (město, obec, silnice, železnice, vodní toky, terén, významné budovy, rozhledny atd.) rychle zorientovat a při tísňovém volání co nejpřesněji určit místo mimořádné události.

„Hlavním cílem této brožury je jasně a srozumitelně informovat veřejnost o možných orientačních bodech, které mohou lidé použít při ohlašování mimořádné události. Materiál by však měl rovněž přispět k výcviku operátorů linek tísňového volání složek integrovaného záchranného systému,“ vysvětluje autor publikace mjr. Mgr. Jaroslav Lepeška z HZS Plzeňského kraje.
Operátoři tísňových linek totiž mnohdy narážejí na to, že lidé oznamující určitou mimořádnou událost nejsou schopni přesně popsat místo, kde k ní došlo, respektive určit polohu. To je ale pro záchranné složky velmi důležitá informace. Vedle rychlosti právě přesnost nahlášení události na tísňové linky mnohdy rozhoduje o životě a zdraví lidí, kteří jsou v nouzi.
Téměř všude lze nalézt alespoň některé orientační body, které operátorům linky 112 umožní pomocí geografického informačního systému co nejlépe lokalizovat volajícího a tím urychlit zásah hasičů, popř. dalších záchranářů.

Publikaci mohou využít nejen složky IZS ale především laická veřejností. Její elektronická podoba je k dispozici na následujícím odkazu – obrázku.